Paskelbta

Kaip išsirinkti baldų spalvą

Su baldais, kuriuos įsigysite, jums teks praleisti didelę paros dalį, kelerius ar net daugiau metų. Nuo baldų spalvos ir apskritai spalvų derinio interjere priklauso labai daug: šviesos kiekis patalpose, harmonijos buvimas (nebuvimas) interjere.

Ir net būsto gyventojų ir svečių nuotaika. Be to, svarbu įvertinti, kada planuojate remontą. Jei baldus rinksitės remontuojamam ar naujam būstui, galite elgtis drąsiau: tada net ryškus, didelis jums patinkančios spalvos baldas neerzins, nes galėsite pasirinkti neutralių spalvų kitus baldus, priderinti sienų ir namų tekstilės spalvas. Jei baldas atkeliaus į jau įrengtą ir iš dalies apstatytą patalpą, jam teks „elgtis kukliau“, tai yra, turėsite jį derinti prie jau sukurto interjero. Ir kuo didesnis jūsų naujas baldas, tuo mažesnė tikimybė, kad jam tiks itin ryški, dėmesį atkreipianti spalva. Balai, šiuo atveju – jų spalva gali tapti namų interjero akcentu, bet tokie atvejai nėra dažni. Nedidelė ryškiai dažyta komoda, ryškus veidrodžio rėmas, spalvingas stalas ar spintelė tikrai patrauks akį ir neblaškys dėmesio nuo vieno akcento prie kito, nuo vienos spalvos prie kitos, jei patalpa nebus perkrauta „rėkiančių“ detalių. O didelis itin ryškus, drąsių spalvų baldas tiks tikrai ne visuose jau įrengtuose namuose. Jei nedrįstate rinktis baldų spalvą patys, kreipkitės į dizainerį. Jei tokių galimybių neturite, pravers keletas patarimų.

  1. Skoningame interjere neturėtų susitikti gausybė spalvų. Geriausia, kai pasirenkamos trys ar keturios pagrindinės spalvos bei jų atspalviai. Tad naujus baldus derinkite prie jau esamų, vadovaudamiesi šia taisykle.
  2. Drąsiau galima elgtis su pilka, juoda, balta spalvomis, nes jos laikomos neutraliomis ir nevagia jūsų ir svečių dėmesio, neerzina ir beveik visur tinka. Tiesa, tamsios spalvos vagia patalpų šviesą, o štai dėl erdvės esama įvairių nuomonių. Tradiciškai manoma, kad, tarkime, juoda ar tamsi pilka tarsi sumažina erdvę, o balta – praplečia. Tinkamai panaudoti net ir tamsių spalvų baldai nesumažins erdvės pojūčio, bet tai – aukštasis dizaino pilotažas, ir eksperimentuoti su daug tamsių baldų tikrai neverta.
  3. Pakankamai drąsiai galima jaustis pasirinkus natūralaus medžio spalvos baldus, jei tik interjere nedominuoja medžio spalva. Tarkime, patalpa nėra iškalta medinėmis dailylentėmis. Jei patalpos sienos primena medienos spalvą ar yra medinės, naujus baldus reiktų rinktis kitos spalvos ir net kitos medienos rūšies, kad baldai neprapultų sienų fone. Net ir mediniai ar iš baldams skirtų plokščių pagaminti baldai gali būti dažyti ir puikiai išsiskirti medžio ar medį imituojančių dailylenčių interjere.
  4. Vyriškam kambariui (ar viengungio būstui) skirti baldai paprastai būna griežtesnių linijų, be įmantrių puošybos elementų, o jiems labiausiai tinka neutralios arba tamsios, neiššaukiančios spalvos. Moterys mieliau renkasi aktyvių, ryškesnių spalvų baldus, jų formos ne tokios griežtos. Drąsiausius eksperimentus palikite vaikų kambariui, kuriame spalvų intensyvumas ir gausa nebeprivalo tilpti į „trijų ar keturių spalvų bei atspalvių“ taisyklę. Žinoma, ir čia reikia jausti saiką, o taip pat  – atminti, kaip kuri spalva veikia vaikų (ir suaugusiųjų) psichiką. Apie tai skaitykite kitame straipsnyje ČIA: (nuoroda į jūsų svetainėje patalpintą mano straipsnį).
  5. Gyvenamojo kambario baldai neturėtų erzinti, nes čia praleisite daugiausia savo laiko. Todėl venkite itin ryškių spalvų. Geriausia rinktis baltos, juodos, pilkos (bei jų atspalvių) baldus, o taip pat – kitų neutralių spalvų. Neutralios spalvos, be anksčiau išvardintų, yra šios: smėlio spalva, įvairūs rudos spalvos atspalviai (išskyrus rudai raudoną). Neerzina ir žemės spalvos (samanų spalva, molio spalva, žalsva). Jūros spalvos (melsva, melsvai žalsva) nuteikia raminančiai, tačiau gali greit pabosti dėl mūsų klimatui būdingos tamsių, niūrių, be saulės dienų gausos. Tuo tarpu geltona veikia priešingai, džiugiai (ne visi atspalviai), bet ir jos geriau nepadauginti.  Gražūs levandų atspalviai, pilkai žali, dramblio kaulo…
  6. Minkštųjų baldų spalvos (audinių) turėtų derėti prie sienų spalvos. Jeigu nuspręsite, kad kambario akcentas bus sofa, rinkitės ją ypatingą, drąsių ar ryškių spalvų, tačiau tuomet šis akcentas ir turėtų likti bene vieninteliu (ar vienu iš dviejų) patalpos akcentu. Mat minkštieji baldai, o ypač sofa – didelių gabaritų. Kur kas lengviau, kai sofos apmušalai neutralių, prie sienų derančių spalvų, o akcentams pasirenkamos spalvotos pagalvėlės ar – kaip aukščiau minėta – nedideli kietieji baldai arba aksesuarai: ryškios komodos, ryškios pavienės kėdės ar krėslai, drąsių spalvų veidrodžių rėmai ir kt.
  7. Baldai-akcentai nėra vien tie, kurie nudažyti ryškiomis, aktyvinančiomis spalvomis. Metalo spalvos (vario, aukso, sidabro, žalvario), veidrodinio atspalvio baldai ir patys veidrodžiai – itin energetiškai aktyvios interjero „dėmės“. Štai kodėl jų neturėtų būti daug. Įdomu tai, kad stiklas, pats būdamas neutralios spalvos – permatomas  –, interjere kuria savitą atmosferą. Stiklinis baldas gali tapti „nematomu“ ir neužgožti kitų daiktų, vizualiai padidinti erdvę (per stiklinį paviršių matyti sienos, grindys, kilimai ir kiti baldai, tad pats stiklinis baldas tarsi išnyksta). Tačiau stiklo baldus galima panaudoti ir gražiausiai patalpos zonai sukurti: juk stiklo vitrinos, lentynėlės gali tapti puikia spalvingų ir vertingų kolekcijų ar knygų saugojimo vieta. O spalvotos knygų nugarėlės – dar vienas įdomus spalvinis patalpos akcentas. O ką jau kalbėti apie „stiklinį baldą“ – akvariumą, kuris gali tapti ir kambario puošmena, ir akcentu, ir šeimos bei svečių traukos centru (beje, kaip ir kolekcijoms skirtos lentynos).  
  8. Derindami baldų, sienų, namų tekstilės spalvas, naudokitės spalvų derinimo paletėmis bei pagrindiniais jų derinimo principais: galima derinti tris keturias greta esančias spalvas; taip pat galima derinti viena prieš kitą esančias ir iš pirmo žvilgsnio nederančias spalvas; egzistuoja spalvų derinimo trikampiai, keturkampiai. Šių palečių ir derinimo pavyzdžius aptiksite specializuotuose, dizaineriams, menininkams skirtuose interneto šaltiniuose.
  9. Vis dėlto mažiausiai klaidų padarysite pasitelkę dizaino specialistą ar patyrusį konsultantą, labiau patyrusią, skoningai namus įsirengusią draugę ar draugą. O gal Jūs ir esate tas žmogus, kuris ne tik moka teisingai pasirinkti, bet ir gali patarti kitiems?
  10. Didžiausią spalvų pasirinkimą aptiksite užsisakydami vienetinius ar būtent jums, jūsų interjerui ir erdvei tinkančius baldus.